הבלוג שלנו

טרנדים חמים של 2012 בעיצוב אתרים

בעיה חוזרת ונשנית שאני נתקל בה אצל לקוחות ואצל אנשים שמעוניינים שיבנו להם אתר היא – רפרנסים לא מעודכנים. אנשים שבחרו נכון לפתוח לעסק שלהם אתר אינטרנט לעתים קרובות נמשכים לעיצוב בין 4 ו-5 שנים ומסכנים את הרלוונטיות בעיני קהל לקוחותיהם. משום כך קריאייטיבה לקחה על עצמה לתת עדכון אחת לכמה חודשים כדי לעודד ערנות על טרנדים של עיצובים ברשת. כמובן שהרפרנסים הם מחו"ל משום שבארץ לרוב לקוחות לא מעדכנים את האתר שלהם לפי טרנדים והוא נשאר עם אותה הנראות למשך מספר שנים. הנה לכם רשימת הטרנדים:

1) עיצוב רספונסיבי

כיום כאשר בונים אתר צריך לקחת בחשבון גלישה מסלולרי ומרזולוציות שונות ונשנות. יש מעל למליון מכשירי סמארטפון בשוק הישראלי ולכן לא לייצר עיצחוב רספונסיבי (יחסי שנמתח ויודע להתאים את עצמו למספר גדול של רזולוציות). אתה כיוזר רוצה שחלקים באתר יגיבו מהר ללחיצת עכבר ולגלילה. כמעצב חשוב לתת ליוזר תחושה נוחה ונעימה לגלישה וליצור אינטראקציה מהירה עם הדף המעוצב. כדי לדעת אינפורמציה מדויקת על היוזר ומאיזה בראוזר הוא גולש חשוב לייצר אנליטיקס מדויק על כל דף שבונים. איך זה קורה בפועל והיכן ניתן לדעת איך לייצר עיצוב רספונסיבי? לחיצה למידע נוסף.

2) עיצוב למסכי מגע

 בכמה שנים האחרונים זאת עובדה ידועה שאחוזי השימוש בסמארטפונים בכלל ובפרט במסכי מגע עולים גם לא בקרב חובבי הגאדג'טים הטיפוסיים. בשנת 2011 נוצרה התפוצצות ברשת של אתרים מותאמים לסמארטפונים ולמסכי מגע ותבניות למכירה. השמוש הנרחב במוצרי Iphone, Samsung Galaxy, או בכל סמארטפון אחר שקיים בשוק, הובילה לשינויים בדרכי הגלישה של יוזרים, את העכבר הישן החליפה נגיעה במסך. לכן מעצב שבונה אתר היום צריך להיות ער לשינוי זה ולהציע ליוזרים שנכנסים לאתר שלו גישה לאופציות אלו גם מהסמארטפון שלהם. התוצאות הטובות ביותר בגלישה דרך מובייל נובעת מעיצוב בלעדי לאתרי מובייל שמותאם לרזולוציית המסך ופונקציונאליות המכשיר.

3) פריביז!!!

מאז ומעולם אנשים אהבו מתנות, וכך גם גולשים באתרים. תפיסה מוקדמת בעולם הווב אומרת שלמעשה שיתוף מידע או Open Source צריך להיות זמין לכולם. רוצים שיגלשו לאתר שלכם כמה שיותר יוזרים? חלקו דברים בחינם וזה יבטיח טראפיק מהיר וגבוה לאתר שלכם. בדוגמאות הבאות ניתן לראות חלוקה של אלמנטים עיצוביים עד לרמת קובץ העבודה PSD כדי להקל לכם את העבודה ולעלות את רמת העיצוב שלכם באתרים:

4) סטנדרטיזציה של Html 5 ו – CSS3

קהילת המעצבים חיכתה כבר שנים לחסוך ממנה את הבנייה המפרכת של כל אלמנט בפוטושופ וחיתוכו, שבמקומה ישודרגו יכולות הדפדפנים לרנדר אפקטים כמו Drop Shaddow או קצוות מעוגלים (Corner Radius). כנראה שקהילת המפתחים לקחה על עצמה את האתגר ויצאה עם הסי אס אס 3 וה- Html5. סביבת עבודה סגורה המאפשרת ע"י קוד פשוט להטמיע עיצובים רלוונטיים. הכפתור יכול להיות עם גרדיאנט חלק וקו מתאר מסביב ולטקסט יכול להיות צל קטן מאחורה – כפתור שעל פניו נראה כמו תמונה מודפס ע"י הדפדפנים ומתאים לכולם ע"י מספר שורות קוד. יש מאגר הולך וגדל של פרויקטים ב- Html5 וב-CSS3 שהתחיל עוד ב-2011 והיום ניתן לקחת תבניות מוכנות ולהשתמש בהן. כמובן מי שרוצה לדעת תכתוב בעצמו את הקוד מוזמן להתחיל אצלינו במדריך לבניית דפי Html5 ו- Css3.

5) באנרים וסרטים – האלמנטים החדשים לעיצוב

למרות שטכניקת העיצוב היא לא בדיוק חדשה, היא לא בדיוק פרצה לתודעת העיצוב המיינסטרים עד עכשיו. הטרנד הזה הפך להיות חם לאחר שיתוף מאסיבי של טוטוריאלים של גוגל בנושא. בלוגים של מעצבים צצים כפטריות אחרי הגשם ומציעות שיתוף על הטרנדים הכי חמים ברשת וכך יוצרים קהילה גדולה שמשתפת טרנדים במהירות. קמו אפילו אתרי עיצוב שמשתפים קבצי עבודה ברשת לכל המעוניינים.

6) תבניות פרימיום של וורדפרס – הבנייה המהירה של אתרים

חברת וורדפרס העולמית שמתקיימת ע"י פיתוח של תבניות Open Source למפתחים ומעצבים, הכניסה מספר גדול וחדש של אופציות לתבניות הרגילות. ע"י כך יצרה גל שלם של בניית אתרים על תבניות וורדפרס וקסטומיזציה של תבניות קיימות. השמועה אומרת שמנוע החיפוש של גוגל אוהב מאוד תבניות פרימיום של וורדפרס וסורק בפוטר של אתרים את שם התבנית, כך ששימוש בתבניות פרימיום לקידום אתרים לא רע בכלל ל Seo.

7) מגזינים אונלין 

כאשר אנחנו מדברים על הצלחתם של תבניות הפרימיום של חברת וורדפרס, קשה לא להזכיר באותה נשימה את הצלחתם הענקית של המגזינים האינטרנטיים, כגון חורים ברשת ודומיהם, האתרים הללו לא שונים בהרבה מבלוגים אחרים של וורדפרס, חוץ משינוי בגריד של האתר שמציע מספר כתבות גדול ואופציה בולטת מאוד להשארת תגובה, ומונעים ע"י ויראליות בלבד. כאשר מגזינים יתרבו ברשת הם יהיו מקור הכנסה משמעותי למספר גדול מאוד של אנשים, כאשר נכנסים לנישה גדולה כמו כלכלה, או חדשות און ליין, ולא בהכרח דברים נישתיים כגון "עיצוב". מכיוון שהמגזינים הללו מתרבים בקלות, ניתן לראות לאיפה ילך עולם הפרינט בעוד מספר שנים.

8) הצללה קלה בעיצובים

קל מאוד לזכור את הסינטקס של Text Shadow , והוא מוביל לסינטקס של Box Shadow. אם הקלות שבה יכולים מפתחים לייצר אסטים עיצוביים שנראים טוב לאתרים שלהם, שפת הסי אס אם ניתנת לקסטומיזציה ופותחת את שעריה למפתחים לעשות בה כרצונם. כיום נורא קל להכנס לאתר שאתם אוהבים את הסטיילינג שלו ופשוט לעשות קופי פייסט לסטיילים של כפתורים, שדות הזנה, וכו'.

9) טיפוגרפיה של Font Face

פונטים הם מגבלה ידועה בעיצוב לאינטרנט – פונט מערכת הוא תמיד Arial או Tahoma, תמיד בגדלים מסוימים מאוד. הטרנד הכי חם הוא טכנולוגיה חדשה של CSS3 ששמה הוא Font Face ובקצרה היא מוסיפה עוד פונט (כמובן בתנאי שהדבר מאושר ע"י החברה שקניתם אצלה את הפונט) לדפדפן שלכם. ע"י התקנת הפונט על השרת בפורמטים שיתאימו לכל הדפדפנים ועל ידי פקודת css פשוטה מאוד אפשר ליצור פונט לכותרות, לטקסטים רצים באתר, בתוך כפתורים. למעשה כל משחק טיפוגרפי שמתבצע באתר יכול להיות דינאמי ולהקלט ע"י מנועי החיפוש בדפדפן.

מתחילים עם שורת הקוד הזאת בחלק העליון של דף ה- CSS שלכם:

 1. @font-face { font-family: Delicious; src: url('Delicious-Roman.otf');}
 2.  
 3. @font-face { font-family: Delicious; font-weight: bold; src: url('Delicious-Bold.otf');}

אח"כ משלימים את הסטייל עם קריאה לפונט ע"י שימוש בסינטקס font-family:

 1. h3 { font-family: Delicious, sans-serif; }

10) אייקונים ווקטוריים גדולים

התחיל טרנד מאוד גדול של אתרים ברחבי הרשת שמשתמשים בווקטורים גדולים מאוד בצורה מסורבלת ולא הכרחית אך עם הרבה חן. אני יודע מה אתם הולכים להגיד אבל לאחר שחברות כמו מיילצ'ימפ ומוזילה עברו לדף בית עם אייקון וקטורי סופר גדול מי אנחנו שנתווכח. לינק למוזילה לינק למיילצ'ימפ.

 

 

תגובות ( 2 )
 • רועי says:

  thanks, I'm upgrading it as time goes by. look for more tips & tricks.

 • דרור שתיוי says:

  רועי היי
  פוסט מאד יפה ומעניין אני חושב שסיכמת את כל מה שצריך לדעת על הטרנדים חמים של 2012 בעיצוב אתרים ועזרת לכולנו אז תודה רבה והרבה בהצלחה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תתפרסם. *