הבלוג שלנו

חווית משתמש – שיטות עבודה מומלצות

חווית משתמש – הקדמה

חווית משתמש טובה היא לפעמים אבן דרך לפרויקט מוצלח. אחרי הכל, כמה לקוחות יתנו הזדמנות שניה לאפליקציה או שירות לאחר שהם עברו חויה לא טובה? אם אתה מעורב ביצירת פרויקט כדאי לשים לב לכל אספקט באפיון חווית משתמש וביצירתו, כדי שהלקוח יקבל התרשמות ראשונה חיובית ויהנה משימוש האתר, התוכנה, הפלטפורמה או האפליקציה. כמובן שלחווית משתמש יש פנים רבות ולמידה של כל כללי המשחק בבת אחת תהיה מיגעת ומיותרת. לכן כתבתי את המאמר הזה. ביום יום אני נתקל בניסויים ותהיות לאורך תהליך העבודה. אלו נהפכו בסופו של יום למסקנות. השתמשו בטיפים הבאים בכל דרך שנראית לכם מתאימה לעבודתכם.

1) התמונה הגדולה

בתחילה, פרטי הפרויקט הם אכן מידע חשוב מאוד אך גם חשוב לציין שכשאנחנו נתקעים על פרט זה או אחר, התוצאה עלולה להוביל לחווית משתמש לא רציפה. כדי לעבוד על פרויקט ללא היסחי דעת, כדאי להתחיל בלנסות ולחזות איך תיראה האפליקציה בעוד 5 שנים מעכשיו. כאשר התמונה הכוללת מתחברת לבריף בשבילך, אנא דאג לאורך כל תהליך העבודה להשאיר תמונה זו כמו הסכם שעשית עם עצמך. חשוב מאוד לרשום מטרות קצרות וארוכות טווח שלך ולחזור במקום מסודר ולחזור ולעיין בהם תוך כדי עבודה.

2) לחבר בין המטרות

פרויקטים רבים של חווית משתמש מתחילים ללא הבנה ברורה איך יראה קו הסיום כשנגיע אליו. היעד הכללי והבסיסי של הפרויקט ברור ומוכר, אבל לעתים קרובות יעדי העסק, או יעדי משתמשי הקצה הונחו על השולחן בצורה לא ברורה או אולי לא שותפו. הפיתרון? זהה את כל היעדים בהתחלה ופתור קונפליקטים בשלב מוקדם יותר. נהל ראיונות עם מקבלי ההחלטות בחברה, עם מנהלים בדרג בכיר, עם סמנכ"לי שיווק או כל אדם שיש לו ידע לגבי המטרות הללו. אז השווה בין מטרות העסק לבין מטרות המשתמש וכדי לעזור זהה קונפליקטים בניהם והצף אותם מול מנהליך.

3) שתף את כולם!

מקבלי החלטות או הנהלה בכירה, יכולים תמיד לפוך אור על כיוון הפרויקט. הבא יעדים וכיווני חשיבה שונים לפרויקט. מתי על ציר הזמן כדאי לבעלי המניות להיות מעורבים בחווית משתמש?

פגישת התנעה (רק כדי לוודא שכולם יישרו קו) > ויירפריים ראשון (חשוב בשלב זה להראות למקבלי ההחלטות את האפיון הראשוני כדי לקבל התרשמות) > בחינת יוזביליות (עכשיו מקבל ההחלטות או בעל הענין יכולים לראות איך יוזרים יוצרים אינטראקציה עם הממשק ויכולים להוסיף פידבק)  > ויירפריים שני (כרגע בעל המנייה מעוניין לעשות מספר שינויים שנובעים מתכתיבים של הרגע. יכול להיות שיהיה צורך בעוד כמה שבועות של עבודה) > השקה ("זה לא מה שהיה לי בראש בכלל"!).

אנא נסה להמנע ממצב של חזרה על הפרויקט מהתחלה, בכך שתשתף את כולם בתהליך.

4) ערוך פגישות נוספות בין לבין

לפגישות יש מוניטין גרוע כמבזבזות זמן, כהפרעה מהעבודה ה"אמיתית", הזדמנות לבוס לשמוע את הקול של עצמו. אפשר להפוך פגישות לרלוונטיות בעזרת 3 שלבים:

  • הגדר אג'נדה לפגישה
  • היה בטוח מי צריך להגיע לפגישה.
  • השתמש בפעילות כדי לגרום לכולם להשתתף.

5) שמע לכל קול

בעיה – פגישות יכולות לאבד את יעילותם ע"י עובד אחד או שניים שיש להם קול חזק יותר בחברה.

פתרון – השתמש בפעילויות של סיעור מוחות כדי להקשיב לכל קול ועשה לך מנהג לשאול אנשים שקטים יותר בין אם בפגישה עצמה או במייל אחר כך.

6) ראה מעבר לבקשה של פיצ'רים

כאשר יוזר מבקש פיצ'ר חדש, שאל את עצמך את השאלה הבעיה, איזו בעיה עמוקה יותר הדרישה הזאת מציפה? לכל בקשה של יוזר לפיצ'ר חדש, זהה את הבעיה בחווית משתמש. מכאן אתה יכול ליצור סיעור מוחות על פתרון, גם במקרה שהפתרון של היוזר הוא הטוב ביותר, אתה עדיין מרויח בתהליך הבנה טובה יותר של צרכי הלקוח.

7) עצב בשיתוף עם אחרים

שיתופי פעולי לוקחים קצת יותר זמן אבל הם יכולים לעשות את ההבדל בין עיצוב טוב לרע. למשל, הויירפריים הראשוני הוא יעיל מאוד במציאת הפלואו הטוב ביותר, אז זה זמן טוב ליצור סיעור מוחות לגבי העיצוב.

8) תהליך נכון של תקשורת פנים ארגונית

בואו נקח למשל מצב היפוטתי: מה קורה כשיש פגישה מקצועית בין צוות וישנה מחלוקת לגבי נושא מסוים, ואין אף אחד עם נסיון באותו נושא בצוות?

סיכומי פגישה במייל לאחר כל ישיבה עם ראשי נושאים ושיתוף כל הצוות, נראית כמו בזבוז זמן בירוקרטי אך התיעוד של תהליכים שקוראים בצוות הם דבר שלא יסולא בפז. כדי לחסוך בזמן בקש מהצוות להקדיש 15 דקות כדי לרשום סיכום פגישה או להביא סיכום התקדמות לכל תחילת פגישה עתידית. כל הצוות יזכה וניתן לזהות אי הבנות מקצועיות בשלב מוקדם.

9) חווית משתמש – שתף ידע בשלב מוקדם

ספסיפיקציה קלאסית (ספק), מצריכה הרבה מאמץ, ובדר"כ איננה יכולה לעקוב אחר שינויי עיצוב ופונקציונאליות. הבנה משותפת מביאה פרקספקטיבות משותפות ושופכת אור על קשיים שעלולים לעלות בחווית משתמש בשלב מוקדם מאוד.

10) צור מערכות יחסים

נכון או לא נכון? כל מה שאתה צריך לדעת על פונקציונאליות אתה יכול לשאוב מאנליטיקס.

לא נכון. ניתוח פעילות גולשים בעזרת אנליטיקס הוא דבר חשוב מאוד, כמו כל ניתוח שניתן לכמת, אך החברות הטובות ביותר מבוססות על מערכות יחסים. ע"י התפקסות על היוזרים והבנה של הצרכים שלהם, לא רק מייצר נאמנות למותג, אתה גם תוכל לשפר את איכות המוצר שלך בצורה קבועה. קשר חשוב מאוד עם פרסונות מפורטות, טסטרים של יוזביליטי, ויוזרים שניתן לראיין.

רוצים לדעת עוד על קריאייטיבה?

כחלק מחזון השירות של הבוטיק אף פניה לא נשארת ללא מענה. צרו קשר עכשיו לקבל הצעת מחיר מהירה לעיצוב ובניית אתר, שירותי UI/UX, פיתוח אפליקציה או כל נושא אחר.

תגובות ( 0 )

    השאר תגובה

    כתובת המייל שלך לא תתפרסם. *