הבלוג שלנו

חווית משתמש – מדריך לפרילאנסר להשרדות בג'ונגל

חווית משתמש – הקדמה לפרילנסר

אחי מאפייני חווית משתמש, המעצבים והמפתחים הפרילאנסרים, אתם שעובדים ישירות מול הלקוח, אלה שמשמשים קבלני משנה, אתם שעובדים תמורת שכר של שכיר ואלה שמתמחרים עצמם נכון. אתם שחוסכים לימים גשומים ואלה שכשהמילואים מגיעים צריכים לפתוח קופת חיסכון. מאמר זה נועד בשבילכם. לאחר תקופות ממושכות בהן עבדתי כפרילאנסר צברתי קצת ידע ואשמח לחלוק איתכם כמה טיפים וטריקים כדי לעזור לכם לשרוד בתוך עולם העצמאים.

 

 1. אל תעבוד עם שוטפים. כפרילאנסר שלעיתים מוצא עצמו עם כמה ימים למלא את היומן ישנם ספקי עבודה או לקוחות קבועים אליהם אוכל לפנות בכל רגע נתון ולקבל עבודה שמועד קבלת התשלום לוט בערפל. גופים אלה שמודעים לכך שאנחנו הפרילאנסרים זקוקים לשמות גדולים בתיק העבודות כדי להצליח בתחום של חווית משתמש, מנצלים זאת מורידים פרילאנסרים על הברכיים במחיר ודוחים תשלומים. צריך להימנע מלקחת עבודות שהתשלום עליהם אינו ברור מתחילת העבודה. ישנם פרילאנסרים שהמתנה לעוד 60 ימים יכולה לגרור מצבים כלכליים לא נעימים.
 2. למד לתמחר את עצמך נכון – פרילאנסר חווית משתמש ממוצע (אם עדיין לא לקח שולחן ב- WeWork או בבית קפה סמוך לבית) עובד בדרך כלל מהבית וע"י  כך חוסך בהוצאות, אך ישנן הוצאות. מחשב, תוכנות, חבילת אדובי בסיסית, אולי איזה רשיון לשימוש ב- Balsamiq או כל אפליקציית אפיון פופולארית אחרת, פונטים, חשמל, ארונה, שכירות, נסיעות, אוכל, פנסיה, רואה חשבון, מס הכנסה, ביטוח לאומי, מע"מ וכו'. כל המשתנים הללו צריכים לבוא לידי ביטוי בתמחור לפי שעה. על הנייר נחמד לקבל 50 ש"ח לשעה במקום 35 ש"ח לשעה כשכיר, אבל אם אתה לא עושה פי 3 ממה שהיית עושה כשכיר, כנראה שחיי העצמאי הם לא בשבילך.ברגע שתדע לתמחר את עצמך נכון ספקי עבודה יעריכו אותך יותר. אבל צריך להיות ריאלים למצב השוק.
 3. למד את המתחרים שלך והבן מה היתרונות שלך על פניהם: אם המתחרים זולים הם מעסיקים אנשים פחות מקצועיים ממך, אם למתחרים יש כוח אדם רב ויכולים להגיש פרויקט מהר יותר ממך זה רק אומר שאתה יכול לתת יחס אישי יותר, לגבות פחות ולא לחפף שום עבודה, אם הצד החזק שלך הוא אפיון או עיצוב גרפי חדשני ופורץ דרך שים זאת בחלון הראוה שלך שכולם יראו.
 4. חסוך לימים גשומים – ישנם חודשים שבהם נכנסת עבודה מעטה מאוד. מי שצלח כמה שנים עם העסק יודע שכשחגי תשרי מגיעים זאת מכה די רצינית כי בדר"כ מדובר בחודש שאין בו כמעט בכלל הכנסה. כל המשרדים יוצאים להדממות, משקיעים יוצאים לחופשת חג. כך גם בפסח. וכשהילדים יוצאים לחופש הגדול כל השוק נכנס לסטרס. כך גם אם פתאום משום מקום אנחנו שוב נכנסים למלחמה שנכפית עלינו. קח חודש חזק ושים כסף בצד, גם אם מדובר בסכומים קטנים וגם אם אתה מתפתה לסגור את המינוס בבנק. ימים  קשים יותר יבואו בהם צריך להפריש משכורת.
 5. פנסיה היא לא תמיד דבר טוב – אנשים יוצאים מתוך נקודת הנחה שפנסיה היא דבר בטוח. אחרי כמה תהפוכות בעולם הביטוח אנחנו יכולים לראות שלפעמים מבוטחים מאבדים מכספם. ישנם אפיקים טובים יותר להשקיע בהם את הכסף בהם לא תהיו תלויים במועד עתידי רחוק, ותוכלו תמיד למשוך את כספכם ולהשקיע אותו שוב, כמו למשל קרנות השתלמות, או השקעה בנדל"ן שמניבה הרבה יותר כסף מהפנסיה הטובה והישנה. השקיעו חכם.
 6. דאג שיהיו לך לפחות כמה לקוחות עוגן להכנסה קבועה – לאלו מכם שאינם עובדים בריטיינר עם שום לקוח, אתם לא יודעים מה אתם מפסידים. ישנם לקוחות שהצלחתם לגבש איתם מערכת יחסים טובה ונתתם להם שירות איכותי לתקופה ממושכת, לקוחות שאתם כבר יכולים לסגור איתם ריטיינר חדשי. זה לא אומר שצריך לתת הנחה מוגזמת ללקוח. מצב זה יגרום לכם לשקט כלכלי ויתן לכם אופציה לבחור את לקוחותיכם ולהיות מושקעים בפרויקטים שמעניינים אתכם.
 7. חווית משתמש היא אמנות, אבל בואו לא נגזים – פתח את היומן שלך והסתכל. כל ימי העבודה שלך מלאים בעבודה? אם לא אינך יכול להרשות לעצמך לא לקחת עבודות. אין צורך לשים כל עבודה שאתה עושה בעמוד הבית של אתר תיק העבודות, ההפוך הוא מדויק יותר. הקפד על עבודות שאתה מראה ללקוחותיך. מבחר עבודות הוא חשוב אך יותר חשוב רמת העבודה ודיוקה.
תגובות ( 0 )

  השאר תגובה

  כתובת המייל שלך לא תתפרסם. *